Pamětní medaile Cullinan jsou vyrobené z mincovního materiálu Nordic Gold

Ražbu zajišťuje Česká mincovna Jablonec nad Nisou o rozměrech 30/3 mm s hmotností 14 gr

Grafické návrhy zajišťuje Ak.Soch.Majka Wichnerová a Ak.Soch.Vladimír Oppl

Materiál Nordic Gold je speciální slitina mědi s menším množstvím zinku, hliníku a cínu s označením CuAl5Zn5Sn1 ( přesné složení je 89% mědi, 5% zinku, 5% hliníku, 1% cínu, slitina se). Tato slitina byla speciálně vyvinuta v osmdesátých letech pro Švédskou mincovnu a dodnes se používá při výrobě švédské desetikoruny. Ze švédských kořenů pochází označení Nordic Gold, volný překlad severské zlato. Ve skutečnosti tato slitina samozřejmě žádný drahý kov neobsahuje.

Pro své vynikající vlastnosti byla tato slitina vybrána také jako mincovní kov pro mince 10, 20 a 50 eurocentů. Slitina byla vyvinuta s mnoha vlastnostmi, které ji předurčují pro použití při výrobě mincí. Má krásnou zlatavou barvu, je dostatečně odolná proti oxidaci a změně barvy a zároveň je dobře zpracovatelná v procesu ražby mincí. Díky obsahu mědi působí tato slitina také antisepticky, což je důležité pro mince procházející stovkami rukou denně. A v neposlední řadě nezpůsobuje alergické reakce, na rozdíl od některých jiných mincovních kovů.


Výroba medaile Výroba medaile


Za každou pamětní medailí Cullinan stojí osobnost Ak.Soch. Majky Wichnerové a Ak.Soch. Vladimíra Oppla. Každý z nich má osobitý styl výtvarného pojmu. Umělci nejprve zpracují kreslené návrhy pamětní medaile. Ze schváleného návrhu vytvoří tradiční technikou sádrový model. Tato technika se používá zejména výtvarníky ovládající rytecké postupy práce. Nutností je dodržet hloubku budoucího reliéfu a k tomu ještě zrcadlově obráceně. Sádrový odlitek s obvyklým průměrem 20 cm se následně laserovým scannerem zpracuje do digitální 3D podoby. Tento postup je jedinečný a není možné ho zaměnit jiným postupem. Díky této technologii jsou všechny pamětní mince Cullinan raženy 3D.

Pokud máte zájem o více informací